Medzi inovatívne metódy rozvoja Predčitateľskej gramotnosti patrí aj metóda tvorby denníkov v spolupráci s rodičmi. Danou aktivitou chceme pomôcť deťom stať sa vnímavými k hodnote čítania a písania v ich živote. U detí chceme touto spoluprácou s rodičmi u detí docieliť, aby si rozširovali pasívnu a aktívnu slovnú zásobu, naučili sa počúvať s porozumením.
O čo v tejto spoločnej aktivite ide?
Učiteľky deťom predstavili nového kamaráta ( plyšovú hračku), ktorý rád počúva rozprávky, deti si ho budú brať postupne domov aj zo zošitom. Do tohto projektu sú zapojené triedy predškolských a stredných tried (1,2,3,6,7,8 a 9 trieda).
Doma s rodičmi aj s novým kamarátom si deti prečítajú akúkoľvek rozprávku. Obsah rozprávky zaznamenajú do zošita. Dieťa nakreslí obrázok, rodič napíše názov rozprávky, dieťa si napíše svoje meno, prípadne , ak ešte nevie, tak rodič mu môže pomôcť napísať.
Dieťa čitateľský denník prinesie do materskej školy, kde ostatným deťom prerozpráva rozprávku, povie, ako sa staral o plyšového kamaráta, opíše napríklad kedy si čítali rozprávku, čo nakreslilo, napísalo... Takouto formou uplatňuje aktívnu slovnú zásobu vzhľadom na obsahový kontext (zmysluplne rozprávať o svojich pocitoch, zážitkoch, dojmoch).
Ďakujeme za spoluprácu